teknolojİ

Baskı Teknolojimiz

Seramik baskısında kullanılan hammaddeler, mineral esaslı olmaları ve doğaları gereği çok yüksek sıcaklıklarda işleniyor olmaları nedeniyle kimyasal ve fiziksel olarak yapılarını değiştirmeye yönelik müdahalelere fazla izin vermezler. Bu durum, seramik baskı sektörüne yönelik teknolojik gelişmelerin her zaman diğer baskı süreçlerine göre çok gerilerde kalmasına yol açan bir durum oluşturur. Merit Seramik, bu çerçevede, içinde bulunduğu sektörün kullanımına sunulmuş en gelişmiş teknolojileri kullandığı iddiasındadır. Siparişinizin niteliğine göre kullandığımız baskı yöntemleri şunlardır:

Serigrafi: 
Tüm dünyada olduğu gibi Merit Seramik de temel olarak, toplu üretim (sipariş miktarı 100 adetten fazla olan kurumsal siparişler) için, binlerce yıla dayanan fırça ile boyama geleneğinin çağdaş yöntemlerle birleştirilmesine dayanan serigrafik (ipek) baskı yöntemini kullanmaktadır.

Doğrudan (Direkt) Baskı:
 Tek renkli veya hassas çakışma gerektirmeyen en çok iki renkli tasarımların basımında kullanılan yöntemdir.

Sayısal Baskı: 
Merit Seramik, düşük miktarlı siparişler veya kişiselleştirilmiş ürünlerin (sipariş miktarı 100 adetten az benzer ürün veya daha fazla sayıda kişiselleştirilmiş ürün) üretimini mümkün kılmak üzere hemen hemen Dünya ile aynı anda Türkiye’de ilk kez devreye soktuğu sayısal baskı teknolojisini kullanır.

Fırınlama: 
Sert yüzeyler üzerine yapılan baskının kalıcı olabilmesi için yüksek ısıda geliştirilerek, baskı yapılan yüzeyle tümleştirilmeleri gerekmektedir. Merit seramik, bu amaçla renk tutarlılığı ve kalıcılık açısından, kullanılabilecek en yüksek fırınlama teknolojisini kullanmaktadır. Basılı ürünlerin yüzlercesi aynı anda değil, her biri ayrı ayrı homojen ısı ve atmosfer koşullarında ısıl işlemden geçirilmektedir. Bu şekilde ürünler üzerindeki renk değişimleri en aza indiği gibi pişirim süresi de alışılagelen fırınlama yöntemlerine göre yarıya yakın kısalmaktadır.